۹ جرثقیل آلمانی تا پایان دی به چابهار می رسد

مدیر‌عامل شرکت آریا بنادر گفت: ۴۰۳ میلیون دلار تجهیزات لازم برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در قالب مناقصه بین‌المللی خریداری می‌شود و قرار است در یک دوره­‌ ۲ ساله و طبق برنامه­‌‌زمان­‌بندی شده، به این بندر وارد شود.

ابراهیم یاسری با اشاره به تأمین تجهیزات فاز یک توسعه بندر شهید بهشتی چابهار، بیان کرد: نخستین محموله از تجهیزات بندر شهید بهشتی چابهار در راه ایران است؛ این تجهیزات شامل جرثقیل‌ها و ‌‌ماشین‌­آلات‌ فاز یک توسعه­‌ بندر شهید بهشتی چابهار است که از بندر روستوک کشور آلمان بارگیری شد.

یاسری ادامه داد: ارزش مادی ماشین‌­آلات و تجهیزات فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار، در مجموع ۴۰۳ میلیون دلار است که قرار است در یک دوره­‌ دو ساله و طبق برنامه­‌ زمان‌بندی شده، به این بندر وارد شود.

مدیر عامل شرکت آریا بنادر ایرانیان به عنوان اپراتور بندر شهید بهشتی چابهار‌ با اشاره به اینکه این ماشین­‌آلات تا پایان دی ماه وارد کشور‌ خواهند شد، تأکید کرد: این تجهیزات با یک فروند کشتی اختصاصی از بندر روستوک آلمان بارگیری شد‌و شامل ۹ دستگاه جرثقیل موبایل ساحلی و محوطه­‌ای است.

وی ادامه داد: این تجهیزات بخش نخست از مجموعه ماشین‌­آلاتی به شمار می‌‌­رود که قرار است به تدریج در فاز یک بندر شهید بهشتی چابهار مورد بهره ­برداری قرار بگیرد.

یاسری یادآور شد: خرید این تجهیزات از طریق مناقصه­‌های بین‌­المللی انجام می­‌شود‌.

پیش از این هم مدیر عامل سازمان بنادر و دریانوردی در این‌باره به فارس گفته بود که برای بندر شهید بهشتی چابهار تجهیزات از کشور آلمان خریداری شد و در حال بارگیری برای انتقال به بندر چابهار است.

بنا به گفته محمد سعیدنژاد این تجهیزات شامل جرثقیل زرافه‌ای است؛ کل قرارداد توسعه تجهیزات بندر چابهار ۴۰۳ میلیون دلار است که فعلاً ۴۰ میلیون دلار آن در قالب این پژوهش محقق شده است.

بنابراین گزارش بندر چابهار تنها بندر اقیانوسی ایران است و به دلیل ویژگی­‌های ارزشمند لجستیکی و موقعیت منحصر به فرد جغرافیایی و همچنین با توجه به لزوم توسعه سواحل مکران، توسعه­‌ ظرفیت­‌های بندر چابهار‌ از اهمیت ویژه‌­ای برخوردار است.

ارسال نظر