آموزش نحوه درست کردن بتن

بتن یکی از اصلی ترین مصالح برای امور ساخت و ساز می باشد و می تواند مقاومت مطلوبی را از خود نشان دهد. بتن یک ماده مستحکم است و امروزه در سرتاسر شهر می توان تمام سازه های بتنی را مشاهده کرد. ساخت بتن نیاز به یک دانش اساسی دارد که باید بر اساس نوع سازه و نظر طراح باشد. لازم به ذکر است که آموزش ساخت بتن یکی از الزامات در امر ساختمان سازی است. تقریبا تمام فعالان عرصه ‌های گوناگون ساختمان سازی به نوعی خود را در تکاپوی فراگیری آموزش ساخت بتن قرار خواهند داد. چرا که می‌ دانند بتن خوب، همراه با یک نگرش علمی درست در کنار کسب تجارب لازم به دست خواهد آمد.

۱۳۹۹ سه شنبه ۱۸ آذر
607 بازدید
آموزش نحوه درست کردن بتن

طرز تهیه بتن :

بتن ماده ایی بسیار مستحکم می باشد که مقاومت فشاری مطلوبی دارد. مواد تشکیل دهنده بتن به صورت زیر است :

  • سنگدانه ( شن و ماسه )
  • سیمان
  • آب
  • افزودنی های مجاز

برای تهیه و ساخت بتن لازم است که تمامی موارد ذکر شده با یک دیگر ترکیب شوند اما باید بدانید که عیار بتن و میزان ترکیب این مواد در درست کردن بتن تأثیر بسزایی دارد و باید نسبت ترکیب آن ها با یک دیگر حفظ شود. باید بدانید که درست کردن بتن به دو روش انجام می گیرد که در زیر به آن ها اشاره می شود :

  • ساخت بتن به روش دستی
  • ساخت بتن با استفاده از دستگاه میکسر

ساخت بتن دستی چگونه می باشد ؟

در ابتدا باید بیان شود که بهتر است ساخت بتن با استفاده از دستگاه های مخصوص مانند بتونیر، میکسر های بتن و ... صورت گیرد به دلیل آن که دقت دستگاه ها در ساخت بتن بسیار بیشتر می باشد. حال باید بیان شود که برای ساخت بتن به روش دستی در ابتدا حوضچه ایی ایجاد می کنند و درون حوضچه آب می ریزند، سپس به آن شن و ماسه و سیمان را اضافه می کنند و با بیل شروع به هم زدن می نمایند و مواد را به خوبی با یک دیگر مخلوط می کنند تا به یک ماده به اسم بتن تبدیل گردد.

نحوه ساخت بتن با میکسر چگونه می باشد ؟

میکسر های بتن انواع و اقسام مختلفی دارد که بر اساس نوع پروژه در کارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند. لازم به ذکر می باشد که یک دستگاه میکسر دستی معمولاً ظرفیت اسمی ۳۰۰ لیتر را خواهد داشت و در هر مرحله عملاً می توان حجم ۲۵۰ لیتر بتن را تولید نمود. طراحی درصد اختلاط مناسب شرایط کارگاه به صورت تجربی در هر بار استفاده از میکسر معمولا ًحداقل نیم کیسه سیمان باید مصرف گردد و آب نیز به میزان مناسب ریخته شود و آب نباید از مقدار تعیین شده بیشتر یا کمتر باشد. بهتر است قبل از اضافه کردن شن و ماسه و سیمان آب داخل میکسر ریخته شود. اما برای بدست آمدن نتیجه مطلوب باید طرح اختلاطراحی شود و متناسب با فهم کارگران و وسایل اندازه گیری موجود ساده سازی شود. برای کارگر اضافه کردن مثلاً ۴۰ کیلوگرم شن داخل میکسر ملموس نمی باشد ولی ۱۰ تا بیل ملموس است. یا اضافه کردن ۳۰ لیتر آب؛ اگر با سطل آب داخل میکسر ریخته می شود می توانید حجم تقریبی در هر بار پر نمودن را محاسبه کنید و مثلاً اگر در هر بارسطل ۱۰ لیتر می گیرد پس باید ۳ تا سطل آب داخل میکسر ریخته شود.